Te tudod mit csinál a stressz a testeddel?

Stressz... ha meghallod ezt a szót már attól is égnek áll a hajad igaz? Naná! Viszont azt is tudnod kell, hogy mint sokminden mást, ezt is te generálod magadnak. Van itt egy szó: stressztűrő képesség. De jól hangzik ugye? A jelentése nagyon leegyszerűsítve annyit tesz, hogy nem hagyod magadon eluralkodni a negatív érzéseket és a környezetedből feléd áramló hatásokat. Vagyis magasan tartod az energiaszinted.

Lássuk honnan is ered a stressz, vagyis mik a forrásai, kérdezhetném úgy is, hogy mitől csökken az a bizonyos energiaszint? Nos, a kiűzhetetlen (-nek tűnő) negatív gondolatoktól, az állandó agyalástól, a folyamatos aggodalmaskodástól, a túl sok vállalt feladattól (a megfelelési kényszeredből), az időbeosztásod hiányából és még sorolhatnám.

És azt tudod mit csinál a stressz a testeddel? Hát kinyírja, aztán végez az elméddel és a lelkeddel is! És mik a következményei, mit tapasztalsz? Nos: fáradtság, súlygyarapodás (a kényszeres evés és a rossz anyagcsere miatt), aztán menstruációs zavarok, pajzsmirigy zavarok, szívdobogás érzés, majd jön még egy kis magas vérnyomás és cukorbetegség - desszertként ha ez nem lett volna elég. A sort még folytathatnám, de gondolom így is érted. Az egész szervezetedre komoly hatással van. Igen, a pszihédre és a lelkedre is. Túlérzékenység alakul ki benned a környezeti ingerekre, amik önbizalomhiányhoz, önértékelési problémákhoz vezetnek. Szinte felrobbansz a sok gondolattól, és legszívesebben kifutnál a világból.
Túlagyalsz, túlgondolsz, egyszerűen nem tudod az agyad kikapcsolni. Olyan erős hangulatingadozásaid lesznek, hogy néha még te magad is meglepődsz rajta. És szorongsz minden miatt. Egy olyan ördögi körbe kerülsz, amiből nem könnyű kitörni. A stressz szépen lassan rányomja majd a bélyegét a mindennapjaidra. Csökken a megoldó képességed, szaporodnak a befejezetlen feladataid.  Ez miatt csak még idegesebb leszel, kapkodsz, csapongsz, szenvedsz. Esetleg elkezdesz másokat hibáztatni, bünbakot keresel arra, hogy ki a felelős az érzéseidért és az esetleges testi tüneteidért.
A stressz sajnos a modern élet szükségszerű része, de nem feltétlenül ártalmas, hiszen vannak olyan helyzetek amikor egy kis stresszelés akár ösztönző hatású is lehet. Hosszú távon azonban mindenképpen káros az egészségre. A test mindig azonos módon reagál a stressz helyzetekre és mindegy, hogy mi a kiváltó ok. Megnő az adrenalin szint és másodpercek alatt fellép egy belső feszültség. Csak zárójelben: az adrenalin az a stresszhormon szintje...
Ha azt mondom: munkahelyi stressz, akkor azonnal tudod miről beszélek. Valamennyien részesülünk ebben. Ezt általában 3 fő tényező okozza: a teljesítés kényszere, a feladatok mennyisége és az idő rövidsége. Még kajálni sincs időd normálisan, ezért jöhet egy kis rágcsa-nasi, vödrös kávé és tucat energiaital. De ezek csak tovább rontanak a helyzeteden. Átmenetileg úgy érezheted, hogy segítenek, de valójában egészségkárosító hatásuk van.
Ha állandósul a magas stresszhormon szint, akkor jönnek elő a problémák amiket az elején már említettem. A tartós stressz miatt a szervezet energiatartalékai gyorsan kimerülnek, csökken az ellenálló képesség és akár a test vitamin és ásványianyag készlete is teljesen kiürülhet. Ilyenkor jelennek meg a klasszikus tünetek. Itt egy gyors csekklista, hogy megnézd mi a helyzet veled:
 1. Van néha erős szívdobogás érzésed?
 2. Állandóan fáradtnak érzed magad?
 3. Gyakran vagy mérges, indulatos?
 4. Gyakran van sírhatnékod?
 5. Vannak emésztési problémáid? Hasmenés, gyomorfájdalom?
 6. Rosszul alszol és nehezen kelsz fel reggel?
 7. Gyorsan fogysz vagy hízol?
 8. Esetleg rágod a körmöd?
 9. Gyakran érzed úgy, hogy megoldhatatlan problémával állsz szemben?
10. Ingadozó hangulatod van?
11. Többet dohányzol vagy iszol amikor feszültnek érzed magad?
12. Hajlamos vagy túlenni magad?
13. Könnyen megfázol, megbetegszel?
14. Szenvedsz fejfájástól, migréntől?
15. Tarkótáji, nyaki, vállizom fájdalmak gyötörnek?

Nos, ha ötnél több igen választ adtál, akkor ideje cselekedned, vagyis kezelned kell a helyzetet. Arról, hogyan teheted ezt meg, egy következő bejegyzésben fogok írni. Mert mint mindenre az életben, erre is van megoldás!




Megjegyzések